Web szerkesztők
Rengeteg HTML szerkesztő van; talán túl sok is; még a kategóriákat is elég nehéz kitalálni. Teszek egy próbát!
- Alap szövegszerkesztők: HTML-t tkp. bármilyen szövegszerkesztőben lehet szerkeszteni, mivel az szöveg fájl. Persze van, amivel inkább érdemes, és van, amivel nem. Egy Notepad-et vagy bármely Linuxos szövegszerkesztőt egy gyorsan összedobott Helló világ HTML oldalon túl nem érdemes erre a célra használni, bár elméletileg lehet.
- Brackets: ez már átmenetet képez az általános szerkesztő és a HTML szerkesztő között, ugyanis - noha natív módban szerkesztjük vele a HTML-t, a CSS-t és a JavaScriptet, tehát végső soron szöveget szerkesztünk - kifejezetten HTML szerkesztésre lett kifejlesztve. Van ugyanis benne egy Élő előnézet funkció (a Fájl menüből érhető el), amely - ahogy a nevéből is következik - azonnal megmutatja egy böngésző ablakban (egy felugró Google Chrome ablakban egyébként) az eredményt. (Ezzel is meg kell részletesebben ismerkednem.)
- Általános célú szövegszerkesztők HTML beépülővel: pl. a Notepad++ alapból ismeri a HTML tag-eket, azokat megfelelően színezi, és segítséget is ad a lehetséges HTML elemeket illetően. Ide sorolható a leggyakoribb integrált fejlesztőkörnyezetek, pl. az Eclipse szerkesztője is; ezekhez is lehet beépülőket
- WYSIWYG HTML szerkesztők: ezeknél alapvetően nem a forrást szerkesztjük (bár megtehetjük), hanem a kész eredményt látjuk.
- Microsoft Word: az eredményt ki tudjuk exportálni HTML-be, tehát végső soron ezzel is tudunk HTML oldalakat szerkeszteni. Mondjuk finoman azért tegyük azt hozzá, hogy nagyon szeretjük a Word-öt, de nem ez az elsődleges oka ennek.
- Adobe Dreamweaver: klasszikus nagyágyú a témában. 2000 környékén használtam kipróbálás szinten (az írás pillanatában 20 évvel ezelőtt), és emlékeim szerint az egy óriási előnye volt, hogy ha egy kézzel szerkesztett HTML oldalba belenyúltunk ezzel, akkor csak a módosított szakaszt formázta át, nem az egészet. Az akkori többi HTML szerkesztő ugyanis a kézzel gondosan megszerkesztett egész oldalt újratördelte, olvashatatlan generált kódot eredményezve. Viszont ez sajnos nincs ingyen, igen drága a licensz! Most a leírás érdekében megpróbáltam feltelepíteni az ingyenes kipróbálási verziót, de mobilnettel, több száz megabájt telepítésnél, ami ráadásul csak valami előfeltétel szoftver, nem is maga a Deamweaver, regisztrálás és sok felesleges kérdésre válaszolás után abbahagytam, így nem tudom leírni, hogy mennyire nagyszerű ez a rendszer.
- Google Web Designer: ez ingyenes, viszont pár perc próbálkozással nem sikerült kiderítenem, hogy egy egyszerű Helló, világ HTML oldalt hogyan tudok segítségével összedobni.
- Online HTML szerkesztők: ha rákeresünk arra, hogy HTML editor, akkor az elején szinte kizárólag online szerkesztőket kapunk.
- https://htmlg.com/html-editor/, https://html-online.com/editor/ (a kettő nagyon hasonló): bal oldalon látjuk a végeredményt, jobb oldalon pedig a forrást. Mindkettőt tudjuk szerkeszteni.
- https://html5-editor.net/: szintén egyszerre látjuk a forrást és az eredményt, és mindkettő szerkeszthető.
- https://www.w3schools.com/html/: szerintem ez a legjobb HTML tananyag a neten; a tanultakat egyből ki tudjuk próbálni. A forrást szerkesztjük, és legenerálja az eredményt.
- Weboldal készítők saját online szerkesztői:
- wix.com: az írás pillanatában legnépszerűbb ilyen oldal.
- wikidot.com: ez az oldal ezzel a technológiával készült. Amiatt választottam egyébként ezt (még 10 évvel azelőtt, hogy ezt írom), mert megtetszett benne az, hogy wiki motor van mögötte.
oldalváltozat: 0, utoljára szerkesztve: 26 Jul 2020 15:48