Kategória: Matek feladatok.
Csőrepedés
Múltkor csőrepedés volt egy ismerősömnél. Kihívott egy embert, aki megoldotta a problémát. A kérdés: mi a valószínűbb: az, hogy a kihívott ember egy könyvelő, vagy az, hogy könyvelő és vízvezeték szerelő?
Az ember ösztönösen a második opciót választja, valójában viszont az első a helyes megoldás! Jó eséllyel nyilván olyan ember volt, aki olyan vízvezeték szerelő, aki nem könyvelő is egyben, de a fenti választási lehetőségek közül amiatt a könyvelő a helyes válasz, mert a könyvelő és vízvezeték szerelő halmaz a könyvelő részhalmaza.
Bertrand doboza
Van három dobozunk, mindhárom két részből áll. Összesen tehát 6 rész van. Mindegyik részben arany vagy ezüst van, a következő eloszlásban:
- Az első dobozban két arany van.
- A másodikban egy arany és egy ezüst.
- A harmadikban két ezüst.
Kihúzunk egy tetszőleges dobozt, azon belül kinyitjuk tetszőlegesen az egyik felét, és azt látjuk, hogy ott egy arany van. Mekkora eséllyel lesz a másik fele is arany?
Az első ötletünk az, hogy 50%, mivel két olyan doboz van, melyben arany van; nyilván az egyiket választottuk, és az egyikben ezüst, a másikban arany található.
Csakhogy ez a gondolkodás rossz! A helyes levezetés a következő! Valójában véletlenszerűen választottuk a 6 rész közül egyenletesen! Tehát 1/6 eséllyel választottuk azt az aranyat, melynek a másik fele ezüst, egyhatod eséllyel a két aranyat tartalmazó doboz egyik felét, és 1/6 eséllyel ugyanannak a doboznak a másik felét. A lényeg, hogy egyenlő eséllyel választottuk mindhármat! Így valójában 3 egyenlő valószínűségű lehetőségünk van, közülük egy esetben ezüst, két esetben arany van. Tehát az arany valószínűsége nem 1/2, hanem 2/3.
Testvérek
Kovácséknak van két gyerekük, az idősebbik fiú. Mekkora eséllyel fiú a fiatalabb?
Természetesen 50%.
Legalábbis kerekítsünk erre. Most is és a későbbiekben is tekintsünk el a biológiai torzító hatásokról:
- A valóságban több kisfiú születik mint kislány, ám a fiúk esetében magasabb a csecsemőhalandóság.
- Az egypetéjű ikrek picit torzítják a statisztikát.
- Bizonyos betegségek szintén befolyásolják a nemet.
- A társadalmi hatások is befolyásolóak lehetnek.
Kovácséknak van két gyerekük, közülük legalább az egyik fiú. Mekkora eséllyel fiú a másik?
Kapásból itt is azt a választ adnánk, hogy 50%, mivel kb. ekkora az esélye annak, hogy valaki fiú legyen vagy lány, és ezt nem befolyásolja a testvérei neme. Viszont nem ez a helyes válasz! A kétgyerekes családoknak valójában négyféle kombinációja lehetséges:
- Mindketten fiúk (FF).
- Az idősebb a fiú, a fiatalabb a lány (FL).
- Az idősebb a lány, a fiatalabb a fiú (LF).
- Mindketten lányok (LL).
Ezeknek az előfordulási esélyei a feladat szempontjából egyenlőeknek tekinthetők. Annyit tudunk, hogy a negyedik lehetőség ki van zárva, marad tehát egyenlő eséllyel a FF, FL és LF kombináció. Tehát a három egyforma valószínűségű esetből két esetben a testvér lány, és egy esetben fiú.
A megoldás tehát az, hogy 1/3.
Kovácséknak van két gyerekük, közülük legalább az egyik egy olyan fiú, aki hétfőn született. Mekkora eséllyel fiú a másik?
A megoldás látszólag itt is 1/3, hiszen miért befolyásolná a születés napja a feladatot? Csakhogy ez nem igaz! A FF, FL, LF és LL kombinációkat bontsuk alá a születésük napja szerint, 49 részre. Pl. a FF kombinációban ez ezt jelentené:
- Az idősebb fiú hétfőn született, a fiatalabb fiú hétfőn született.
- Az idősebb fiú hétfőn született, a fiatalabb fiú kedden született.
- Az idősebb fiú hétfőn született, a fiatalabb fiú szerdán született.
- …
- Az idősebb fiú kedden született, a fiatalabb fiú hétfőn született.
- Az idősebb fiú kedden született, a fiatalabb fiú kedden született.
- …
- Az idősebb fiú vasárnap született, a fiatalabb fiú vasárnap született.
Ugyanez a másik 3 kombinációval is, így összesen 4*49 = 196, kb. egyenlő valószínűségű kombinációról beszélünk. Foglaljuk össze egy táblázatban a számunkra érdekes kombinációkat!
idősebb gyerek |
fiatalabb gyerek |
művelet |
előfordulás |
hétfőn született fiú |
hétfőn született fiú |
1*1 |
1 |
hétfőn született fiú |
nem hétfőn született fiú |
1*6 |
6 |
nem hétfőn született fiú |
hétfőn született fiú |
6*1 |
6 |
nem hétfőn született fiú |
nem hétfőn született fiú |
6*6 |
36 |
hétfőn született fiú |
lány |
1*7 |
7 |
nem hétfőn született fiú |
lány |
6*7 |
42 |
lány |
hétfőn született fiú |
1*7 |
7 |
lány |
nem hétfőn született fiú |
6*7 |
42 |
lány |
lány |
7*7 |
49 |
A táblázat értelmezése: a 196, egyenlő valószínűségű kombinációból egy olyan van, melyben két fiú van és mindketten hétfőn születtek, 49 két lányos család van stb.
- Azoknak a családoknak a száma, ahol van legalább egy hétfőn született fiú: $1 + 6 + 6 + 7 + 7 = 27$. Ezek közül azok száma, amelyben mindkét gyerek fiú: $1 + 6 + 6 = 13$. Az eredmény tehát [[ 13 / 27 ≈ 0,48 ]].
A megoldás tehát kb. 48%.
Kovácséknak van két gyerekük, közülük legalább az egyik egy olyan fiú, akinek a neve Gusztáv. Mekkora eséllyel fiú a másik?
Folytassuk a születésnapos gondolatmenetet! 1/7 eséllyel születik valaki hétfőn. Az eredmény az alábbi képlet alapján jött ki:
$\frac{\frac{1}{196} + \frac{6}{196} + \frac{6}{196}}{\frac{1}{196} + \frac{6}{196} + \frac{6}{196} + \frac{7}{196} + \frac{7}{196}}$
Egyszerűsítsünk 1/196-tal, és csempésszünk be 7-et mindenhova!
$\frac{1 + (7-1) + (7-1)}{1 + (7-1) + (7-1) + 7 + 7}$
Cseréljük le a 7-est x-re:
$\frac{1 + (x-1) + (x-1)}{1 + (x-1) + (x-1) + x + x}$
Rendezzük át:
$\frac{2x - 1}{4x - 1}$
Itt x jelenti a kiemelt esemény valószínűségének a reciprokát; a hétfős feladatban tehát a 7-et, mert 1/7 eséllyel születik valaki hétfőn.
Valójában ez az x minél nagyobb, annál közelebb vagyunk az 50%-hoz! A statisztika szerint kb. 5000 Gusztáv nevű ember él Magyarországon és a lakosság kb. fele, kb. 5 millió fő férfi. így eben az esetben x=1000 egy jó közelítés. Behelyettesítve: $1999/3999 ≈ 0,49987$.
A végeredmény: kb. 49,99%.
Harmonikus sorozat
Ha megesszük egy tábla csoki felét, majd a maradék felét és így tovább, akkor a csoki "sose fogy el". Matematikailag felírva:
$\frac{1}{2} + \frac{1}{4} + \frac{1}{8} + … = 1$
(Elméletben is: valójában a végtelenben "elfogy".) De vajon mennyi lesz a következő sorozat végeredménye?
$\frac{1}{2} + \frac{1}{3} + \frac{1}{4} + \frac{1}{5} + \frac{1}{6} + …$
Az ember azt gondolná, hogy ha a fentinek 1, akkor a lentinek se lehet sokkal több, pl. 2-3. De a valóság az, hogy a lenti végtelen, még akkor is, ha nagyon pici számokat adunk össze! Elsőre talán nagyon nehéz ezt felfogni. Vegyük a következő összeget, ami nyilvánvalóan kisebb mint a fenti:
$\frac{1}{2} + (\frac{1}{4} + \frac{1}{4}) + (\frac{1}{8} + \frac{1}{8} + \frac{1}{8} + \frac{1}{8}) + …$
Ami összevonva a következő:
$\frac{1}{2} + \frac{1}{2} + \frac{1}{2} + …$
Ez utóbbi már nyilvánvalóan végtelen.
Vajon a barátaink népszerűbbek mint mi?
Gyakran érezzük azt, hogy mintha nekünk fontosabbak lennének a barátaink, mint mi őnekik. Ez vajon így van?
A szomorú valóság az, hogy ez igaz: statisztikailag a barátaink átlagos népszerűsége nagyobb mint a miénk. Ha felrajzolunk egy véletlenszerű hálózatot nem túl sok emberrel, ahol a vonalak a barátságot jelentik, mégpedig úgy, hogy - a valóságot modellezve - legyenek népszerűbb és kevésbé népszerű emberek, majd kiszámoljuk minden ember barátainak átlagos számát, végül minden emberre kiszámoljuk a barátainak a barátszám átlagát, és ennek az átlagát vesszük, azt fogjuk kapni, ez utóbbi nagyobb mint az előbbi. Ez minden emberi kapcsolatra igaz, és a mindenben az is benne van, amire most az olvasó gondol.
A három halálraítélt
Van három halálraítélt: A, B és C, akik közül egy valakinek a kormányzó megkegyelmezett, de kettőt ki fognak végezni. A börtönőr tudja, hogy ki kapott kegyelmet, de nem mondhatja meg neki. Az egyik elítélt megkéri a börtönőrt a következőre: mondja meg, hogy a másik kettő közül kit fognak biztosan kivégezni. Ha mindkettőt (tehát ő maga az, aki kegyelmet kap), akkor fej vagy írással válasszon egyet véletlenszerűen. A börtönőr azt mondja, hogy a B rabot ki fogják végezni. Az elítélt így okoskodik: az ő esélye a menekülésre eredetileg 1/3 volt, de ezzel felment 1/2-re, mert vagy ő menekül meg, vagy a C.
Vajon jól gondolkodott? Ettől az információtól tényleg megnőtt az esélye a túlélésre?
Nem, az esélye maradt 1/3. A valós lehetőségek esélyei ugyanis a következőek:
- 1/3 annak az esélye, hogy amiatt választotta B-t, mert C menekül meg.
- 1/3 annak az esélye, hogy A menekül meg. Ekkor viszont 1/2*1/3 = 1*6 annak az esélye, hogy amiatt választotta B-t, mert fej vagy írással ő jött ki.
- Ugyanezt el lehet játszani azzal is, hogy C-re mondta volna, hogy ki fogják végezni, így jön ki a 100%.
Tehát az információ birtokában azt tudjuk, hogy 1/3 eséllyel menekül meg A és 2/3 eséllyel C.
Százalékszámítás
Segédeszköz nélkül számold ki összesen 10 másodpercen belül az alábbiakat:
- 75-nek a 4%-a
- 50-nek a 18%-a
- 25-nek a 64%-a
A trükk a következő: a szorzás kommutatív volta miatt X szám Y%-a egyenlő Y szám X%-ával. A példákban:
- 75-nek a 4%-a = 4-nek a 75%-a = négynek a háromnegyede = 3
- 50-nek a 18%-a = 18-nak az 50%-a = 18 fele = 9
- 25-nek a 64%-a = 64-nek a 25%-a = 64 negyede = 16
Amiatt tartom ezt paradoxonnak, mert a vázolt ötlet nélkül nem gondolnánk, hogy fejben is ki lehet számolni, ráadásul ilyen gyorsan.
Erősebb kocka
Tegyük fel, hogy a dobókockákon nem 1-től 6-ig vannak számok, hanem tetszőleges pozitív egész lehet. Egy dobókockát erősebbnek mondunk egy másiknál, ha azzal nagyobb eséllyel dobunk magasabb értéket. Pl. ha az egyik kockán 1, 1, 3, 3, 5, 5, míg a másikon 2, 2, 4, 4, 6, 6 számok szerepelnek, akkor a második nyilvánvalóan jobb, mint az első, mert 2/3 eséllyel dobunk azzal nagyobbat mint a másikkal.
Azt gondolnánk, hogy a kockák egyértelmű erősorrendbe helyezhetőek. De ez tényleg így van?
Elsőre talán meglepő, de ez az összehasonlítás nem tranzitív! Tegyük fel, hogy a 3 kocka az alábbi:
- A: 2, 2, 4, 4, 9, 9
- B: 1, 1, 6, 6, 8, 8
- C: 3, 3, 5, 5, 7, 7
Az A kocka 5/9 eséllyel veri B-t, a B ugyancsak 5/9 eséllyel C-t, de C is 5/9 eséllyel veri A-t.
A pozitív egész számok összege
Mekkora a pozitív egész számok összege? Nyilván végtelen. És ha azt mondom, hogy $-\frac{1}{12}$?
Furcsán hangzik, de le lehet vezetni. Tekintsük az alábbi összegeket:
$S_1 = 1 - 1 + 1 - 1 + 1 - 1 + 1 - 1 …$
$S_2 = 1 - 2 + 3 - 4 + 5 - 6 + 7 - 8 …$
$S = 1 + 2 + 3 + 4 + 5 + 6 + 7 + 8 …$
Minket a harmadik érdekel, de előtte számoljuk ki az első kettőt!
Kezdjük $S_1$-gyel! Ha páros számú összetevőből áll, akkor 0, ha páratlanból, akkor 1. Átlagoljuk a kettőt, és legyen az eredmény fél:
$S_1 = 1 - 1 + 1 - 1 + 1 - 1 + 1 - 1 … = \frac{1}{2}$
Az $S_2$ kiszámolásához alkalmazzuk a következő trükköt. Számoljuk ki a kétszeresét!
$2\cdot S_2 = (1 - 2 + 3 - 4 + 5 - 6 + 7 - 8 …) + (1 - 2 + 3 - 4 + 5 - 6 + 7 - 8 …)$
Az összeadásnál csúsztassuk el eggyel az alsót! Ezt az alábbi módon tudom szemléltetni:
1 - 2 + 3 - 4 + 5 - 6 + 7 - 8 …
+ 1 - 2 + 3 - 4 + 5 - 6 + 7 …
-------------------------------
1 - 1 + 1 - 1 + 1 - 1 + 1 - 1 …
Tehát az egymás alatt levő elemeket összeadva:
$2\cdot S_2 = 1 - 1 + 1 - 1 + 1 - 1 + 1 - 1 … = \frac{1}{2}$
Tehát:
$S_2 = \frac{1}{4}$
Most vonjuk ki $S$-ből $S_2$-t:
$S - S_2 = (1 + 2 + 3 + 4 + 5 + 6 + 7 + 8 …) - (1 - 2 + 3 - 4 + 5 - 6 + 7 - 8 …)$
Írjuk egymás alá ismét!
(1 + 2 + 3 + 4 + 5 + 6 + 7 + 8 …)
- (1 - 2 + 3 - 4 + 5 - 6 + 7 - 8 …)
-----------------------------------
0 + 4 + 0 + 8 + 0 +12 + 0 +16 …
Tehát elemenként kivonva ez adódik:
$S - S_2 = 0 + 4 + 0 + 8 + 0 + 12 + 0 + 16 … = 4\cdot(1 + 2 + 3 + 4 …) = 4\cdot S$
Tehát:
$S - S_2 = 4\cdot S$
Behelyettesítve:
$S - \frac{1}{4} = 4\cdot S$
Kifejezve ebből $S$-t:
$S = -\frac{1}{12}$
Tehát:
$\sum_{x=1}^{\infty} x = -\frac{1}{12}$
Hülyeség? Lehet. De pl. a fizikában ezt az egyenlőséget alkalmazzák, pl. a húrelméletben.
A levezetés a https://www.youtube.com/watch?v=w-I6XTVZXww videó alapján készült.
Fekete hollók
Induljunk ki a következő állításból: minden holló fekete. Ha látunk egy fekete hollót, akkor az megerősít bennünket az állítás igazságtartalmában. Viszont az állítás logikailag ekvivalens azzal, hogy minden nem fekete dolog nem holló. Az előzőekből logikusan az is következik, hogy ha látunk egy nem fekete dolgot, ami nem holló, például egy zöld almát, az megerősíti azt az állítást, hogy minden holló fekete.
A jelenség neve holló-paradoxon, Hempel-paradoxon, vagy beltéri ornitológia. Igazából az, hogy látunk egy fekete hollót, pusztán logikai szempontból nem erősíti azt az állítást, hogy minden holló fekete. Ez az állítás alapból igaz (logikailag még akkor is igaz lenne, ha egyáltalán nem léteznének hollók), és az egyetlen dolog, ami befolyásolja az állítás igazságtartalmát az egy olyan holló, ami nem fekete. Az állítás logikai igazságtartalma szempontjából a fekete holló, a zöld alma és a fekete párduc nem érdekes.