Beállítások
Tapasztalaton szerint az egyes rendszereket igen gyakran nem a legjobb alapbeállítások szerint szállítják; néha van pár egészen elképesztő. A weboldalamon több lista is szerepel, amit én magam át szoktam állítani; itt az Android lista látható.
Sajnos nagyon sokféle Android rendszer van forgalomban, és picit mindegyik más. Az alábbi az én telefonom beállításai; máshol kisebb-nagyobb mértékben eltérhet.
Szöveg automatikus javítása
Az egyik legutálatosabb alapbeállítás, amivel valaha találkoztam. Félreértés ne essék: a helyesírás ellenőrzés az egyik legjobb dolog, amit az informatika történetében feltaláltak, és az is tkp. egy jó dolog, hogy javaslatokat ad a következő szóra. Ám az, hogy egy már beírt dolgot automatikusan kijavít anélkül, hogy jelezné, az megbocsájthatatlan.
Kikapcsolása: Beállítások → Rendszer → Nyelvek és bevitel → Képernyő-billentyűzet → Gboard (ill. amit használunk) → Szövegjavítás → Automatikus javítás: ez legyen kikapcsolva.
Alkalmazások
Itt felsorolok néhány olyan alkalmazást, ami én hasznosnak gondolok.
Játékok
- AI Factory sakk: igen jó sakk program, feladványokkal.
- AI Factory Gó (ingyenes), AI Factory Gó (fizetős): gó játék a készülék ellen. 3 dan szint erősségű a legmagasabb. Az ingyenes a 19x19-es táblán csak bizonyos lépésszámig játszik, a fizetős végig játssza. Emiatt megvettem a fizetőst, és készülékcserék után tudom használni, mert a vásárlás fiókhoz kötött.
- AI Factory Reversi: ha nincs időnk egy hosszabb gó partira.
- AI Factory Gomuku: magyarul amőba.
- Itt gyakorlatilag fel lehetne sorolni az összes AI Factory játékot.
- Zsírozás: 2 és 3 fős zsír partik.
- Lórum: csak az a változat, amikor sorban rakjuk le a lapokat.
Fejtörők
- Kvízkerék: érdekes kérdések többféle kategóriában, 4 választási lehetőséggel.
- KvízParty: kérdések 2 válaszlehetőséggel.
- Vaktérkép: egy vak (mi annak idején úgy tanultuk, hogy néma) térképen meg kell keresni településeket.
- Euclidea: szerkesztési feladatok.
- Valószínűségszámítási feladatok: nagyon érdekes matekfeladatok vanna benne.
Kommunikáció
A közösségi alkalmazások szinte mindegyike megtalálható Androidon:
- Messenger: ez külön van a Facebook-tól.
- Viber: ehhez kell telefonszám.
- Teams
- Outlook: a jó öreg e-mailezéshez.
Utazás, navigáció
- Google Térkép: ez általában automatikusan rajta van, valós közlekedési adatokkal, tömegközlekedéssel.
- Waze: valós idejű adatokkal
- HuMap: offline Magyarország térképpel jól használható.
- Határfigyelő: mennyit kell várni az országhatárokon.
- MÁV: menetrendek, jegyvásárlás.
- MOL Bubi: budapesti közösségi kerékpár.
- g:hu+: magyar geocaching alkalmazás.
- Geoládák: egy másik magyar geocaching alkalmazás (térkép központúbb).
- BKK FUTÁR: budapesti tömegközlekedési információk
Szenzorok
- Physics Toolbox Sensor Suite: a telefonokba számos érzékelő van alapból beépítve. Ennek az alkalmazásnak a segítségével ezeket egyesével ki tudjuk próbálni.
- Function Generator: jelgenerálásra használható, amely hangot tud generálni, viszont az audio jack dugó segítségével kivezetve a jelet akár oszcilloszkópra is rá tudjuk kötni.
- Oscilloscope Pro: oszcilloszkóp alkalmazás; a jelgenerátor "párja". Az elsődleges bemenete a mikrofon, de az USB-n érkező jelenet is képes feldogozni.
További alkalmazások
- Biblia: a Károli fordítás.
- Magyar Református Énekeskönyv
- Angol szótár: valójában angol, német, francia és magyar offline szótár.
- Huawei Egészség: a Huawei okosórák alkalmazása. Sajnos a Play Áruházból letölthető nem alkalmas az órák kezelésére; a Huawei AppGallery nevű programot kell letölteni a Huawei weboldaláról (https://consumer.huawei.com/hu/mobileservices/appgallery/), majd onnan kell telepíteni a Huawei Egészség (Huawei Health) alkalmazást.
- KalóriaBázis: kalória számláló, Magyarországon vásárolható termékek kalória és egyéb adataival.
- QR & Vonalkód Olvasó
- Tiomer Camera: időzített fotók készítéséhez.
- https://play.google.com/store/apps/details?id=hu.dijnet.digicsekk: csekkbefizetés.
Kapcsolat más eszközökkel
Telefon webkameraként
A telefonunkat webkameraként is használhatjuk. Ezt a szakaszt a https://www.instructables.com/Android-Smartphone-As-USB-Webcam/ leírás alapján készítettem, némi utánajárással.
Telepítés:
- Telepítsük fel a telefonunkra az e2eSof iVCam alkalmazást a Play Áruházból és indítsuk el.
- Töltsük le és telepítsük fel a számítógépre az iVCam alkalmazást a https://www.e2esoft.com/ivcam/ oldalról és indítsuk el.
Ha ugyanarra a wifi hálózatra kapcsolódunk, akkor megtalálják egymást, és már működik is. Itt viszont van némi késleltetés. Ez kiküszöbölhető USB kábellel, ahhoz viszont kicsit trükközni kell: a telefonon engedélyezni kell az USB hibakeresést.
- A készülék fejlesztői módba állítása: Beállítások → A telefonról → legalul a Buildszámra ötször rá kellett kattintani. Más készülékeken kisebb eltérések lehetségesek.
- USB hibakeresés engedélyezése: a Rendszer → Fejlesztői beállítások menüpont alatt kapcsoljuk be az USB hibakeresést.
Ezt követően ha összekapcsoljuk a számítógépet a telefonnal USB kábel segítségével, akkor engedélyt kér a telefonon az USB hibakeresésre. Hagyjuk jóvá, és ekkor elvileg működnie kell az adatátvitelnek USB kábelen keresztül.
Ha nem működik, akkor a következőkre gyanakodhatunk:
- Előfordulhat, hogy a számítógép nem ismerte föl a telefonunkat. Ilyenkor próbálkozhatunk a gyártó által készített meghajtó telepítésével. Keresőkulcs: "[saját készülék típusa] USB driver for Windows".
- USB kábelből kétfajta típus van: van, amelyik csak tölt, és olyan is, ami adatot is képes átvinni. Nekünk ez utóbbi típusra van szükségünk. A konvenció szerint a csak töltő tipikusan fekete, az adatot is átvinni képes pedig fehér.
Kivetítés
A TeamViewer nevű alkalmazás segítségével tudjuk átvinni a képet a számítógépre, amit aztán ki tudunk vetíteni.
- A https://login.teamviewer.com/ oldalon hozzunk létre egy azonosítót és lépjünk be.
- A számítógépen a https://www.teamviewer.com/en/download/windows/ oldalon töltsük le a TeamViewer alkalmazást és telepítsük. A telepítés módja legyen Basic installation, és állítsuk be a személyes használatot. Az alkalmazás automatikusan elindul, és alapértelmezésben a számítógép újraindulásakor szintén automatikusan indul.
- Az Androidon telepítsük a TeamViewer Host alkalmazást, majd lépjünk be a fenti azonosítóval.
- A https://login.teamviewer.com oldalon a My computers alatt megjelenik a telefonunk kódja. A mellette levő Connect-re kattintsunk. Felajánlja, hogy megnyitja a TeamViewer alkalmazást; fogadjuk el.
- A megnyíló TeamViewer alkalmazásban kattintsunk a Connect-re. Ha minden rendben zajlott, megjelenik a telefon képe a számítógépen.
Használatkor a teendő: a számítógéppel és a telefonnal is csatlakozzunk az internetre. A telefonon indítsuk a TeamViewer Host (ott: csak Host) nevű alkalmazást. A számítógépen fusson a háttérben a TeamViewer. Lépjünk be a https://login.teamviewer.com oldalon, és hajtsuk végre a fenti lépéseket.
(Megjegyzés: nem sikerült használni úgy, hogy a számítógép proxy mögött volt.)
Biztonság
Az MI Home alkalmazással lehet a Xiaomi biztonsági kamerákat összekötni. Működése: bluetooth-on összekapcsoljuk a telefont a kamerával, a telefon átadja a kamerának a wifi adatokat, az rácsatlakozik a wifire, és ezután neten keresztül kommunikálnak.